تبلیغات
ذکر کاشف الکرب  ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ
زیارت عاشورا
پیامبر رحمت
بهترین و زیباترین کدهای جاوا اسکریپت به همراه آزمایش آن کد

پیامبر رحمت
قالب وبلاگ

نگاهی عمیق به برخی احادیث پیامبر اسلام

نگاهی عمیق به برخی احادیث پیامبر اسلامواحد دین واندیشه تبیان زنجان-

بازتاب رفتار

حج گزاردن، صدقه دادن و پیوند با خویشاوندان از جمله كارهایى هستند كه پاداش فراوانى در دنیا و آخرت به همراه دارند، ولى بعضى از انسان ها فكر مى كنند كه پاداش مالى و توسعه اقتصادى از وعده هایى است كه باید برایشان
كاملا محسوس باشد. ازاین رو، وقتى زندگى آنان به شكل محسوسى تغییر نمى كند، دچار سردرگمى مى شوند. غافل از اینكه پاداش دنیوى، تنها به امور اقتصادى محدود نمى شود، بلكه شامل هرگونه گشایش در كارهاست.

هر چند در موارد فراوانى، توسعه مالى هم در زندگى محسوس است و اگر هم چنین نیست، بى شك به خاطر مصلحتى یا نبودن شرایط لازم براى دریافت است. در مجموع، این توصیه ها، حقایقى حتمى و تردیدناپذیر است كه باید آن را پذیرفت. كم و بیش دیده یا شنیده ایم كه این سه عمل افزون بر سازندگى، چه نتایج درخشانى براى انسان در پى داشته اند و دقیقاً در فقرزدایى، دفع بلا و درازى عمر مؤثرند.

پیامبر اسلام در صدقه و احسان، زبانزد خاص و عام بود و حتى از اقوامى كه پیوند خود را با ایشان مى بریدند، ارتباط برقرار مى ساخت. ایشان به دیگران نیز مى فرمود كه پروا پیشه كنید و با خویشان ارتباط داشته باشید كه بوى بهشت از فاصله هزار سال راه استشمام مى شود، ولى كسى كه پیوند خویشى بگسلد، آن را استشمام نمى كند. ایشان در سخنى زیبا مى فرماید:

ثَلاثٌ ثَوَابُهُنَّ فِی الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ: اَلْحَجُّ یُفْنِى الْفَقْرَ وَ الصَّدَقَةُ تَدْفَعُ الْبَلِیَّةَ وَ صِلَةُ الرَّحِمِ تَزِیدُ فِی الْعُمْرِ.(26)

سه چیز است كه ثواب آنها در دنیا و آخرت پایدار مى ماند: حج، فقر را نابود مى سازد; صدقه، بلا و گرفتارى را برطرف مى سازد و صله رحم، عمر را طولانى مى كند.

بازخواست مؤدبانه

ممكن است شما از كسى طلب كار باشید. در این حال، اگر به تندى و تحكم با او برخورد كنید، با واكنش منفى او روبه رو خواهید شد و چه بسا، كار به دعوا و برخوردهاى فیزیكى بیانجامد. در پایان نیز پى آمدهاى مخرب روحى این كار، شما را آزار خواهد داد

. ولى اگر با احترام و محبت، با وى روبه رو شوید، او نیز به اندازه توان، در پرداخت حقوق خود خواهد كوشید. در این صورت، كدورت و دشمنى رخ نمى دهد، بلكه روابط صمیمانه ترى برقرار مى شود وچه بسا اگر روزى، شما به او احتیاج پیدا كنید، وى از هیچ كمكى، دریغ نخواهد كرد. بنابراین، شتاب و تندى نكردن در بازخواست دِین ها، مى تواند كارساز باشد. پیامبر اعظم (صلى الله علیه وآله) مى فرماید:

... فَاتَّقُوا اللهَ وَ أَجْمِلُوا فِى الطَّلَبِ.(27)

 ... از خدا بترسید و در طلب كردن با ملایمت رفتار كنید.

بازگشت

به جز معصومین(علیهم السلام)، هیچ كس از گناه ایمن نیست. افراد عادى كم و بیش بر اثر غفلت و ناآگاهى گناه مى كنند و از یاد مى برند كه عالم محضر خداست و آدمى نباید در حضور خداوند، چنین جسارتى كند. با این حال، چه بسیارند كسانى كه توفیق زبانى شامل حالشان مى شود و از كرده خود پشیمان و به پاك سازى دل مشغول مى شوند. آنان در تلاشند با دلى پاك و روانى آرام از جهان خاكى به سوى ملكوت اعلا پر بگشایند.

 اینان آن گاه كه بر اثر وسوسه هاى شیطانى، دامن خود را به گناه مى آلایند، از خدا استغفار مى جویند و رنج توبه را بر خود هموار مى سازند. این حالت، اعتقاد راسخ آنان به معاد و جهان آخرت را نشان مى دهد. وقتى انسان در برابر دیدگان همیشه بیدار خداوند، گناه كرد و فقط او از آن آگاه شد، سپس احساس شرمندگى به او دست داد و با رنج عبادت و اشك دیدگان، در صدد جبران لغزش ها برآمد، خداوند نیز او را شامل رحمت خود مى كند و از او درمى گذرد. پیامبر اكرم (صلى الله علیه وآله) در ترغیب به توبه و بازگشت مى فرماید:

طُوبى لِصُورَة نَظَرَ اللّهُ اِلَیهَا تَبْكِی عَلىَ ذَنْب لَمْ یَطَّلعْ عَلَى ذَلِكَ الذَّنْبِ اَحَدٌ غَیْرُ اللّهِ.(28)

چه خوش است صورتى كه خداوند به آن نظر افكند و بر گناهى كه كسى جز خداوند از آن آگاه نیست، گریه مى كند.

بازى و تفریح

بعضى ها گمان مى كنند كه انسان هاى مذهبى اجازه ندارند به تفریح و سرگرمى بپردازند. ازاین رو، اگر افراد مذهبى را در حال بازى و تفریح ببینند، شگفت زده مى شوند. در حالى كه مذهب نه تنها مخالف این گونه رفتارها نیست، بلكه در پاره اى روایت ها، پیروان خود را به این امر تشویق مى كند; زیرا تفریح و بازى هاى مفید بر سلامتى و نیرومندى انسان ها مى افزاید. البته نوع بازى، بسیار اهمیت دارد و باید با شئون اسلامى سازگار باشد. بازى باید با شرایط زمانى، مكانى، سن و شخصیت افراد متناسب باشد. پیامبر گرامى اسلام مى فرماید:

أُلْهُوا وَ الْعَبوُا فَاِنّى أَكْرَهُ أَنْ یُرى فِى دینِكُمْ غِلْظَةٌ.(29)

تفریح و بازى كنید; زیرا دوست ندارم در دین شما، خشونتى دیده شود.

بدترین فقر

نادانى، بیمارى درمان ناپذیرى است. نادان از هر خیر و نیكى بى بهره است، استقلال فكرى ندارد و مانند بید، با هر بادى به سویى مى چرخد. همیشه چشم به دیگران دوخته است تا براى او تصمیم بگیرند و در این میان نمى داند كه مسیر هدایت را مى پیماید یا راه گمراهى را; زیرا این موضوع را راهنمایى نادان مشخص مى كند. اگر انسانى عاقل و باتدبیر راهنماى او شود، مسیر نور و روشنایى نصیب او مى گردد. در غیر این صورت، از گمراهان خواهد بود. داورى هاى نادان، غلط; اظهار نظرهاى او، نادرست; گفتارش، متناقض و كردارش، نامبارك است.

چنین انسانى تا مرز سعادت و نیك بختى بسیار فاصله دارد. اگر به سوى بصیرت و دانایى نرود، در دنیا و آخرت چون كوران، خواهد زیست. پیامبر اسلام درباره فقر فرهنگى این افراد مى فرماید:

یَا عَلِىُّ! اِنَّهُ لا فَقْرَ اَشَدٌّ مِنَ الْجَهْلِ.(30)

اى على! همانا فقرى سخت تر از نادانى نیست.

بدگویى در غیاب افراد

بدگویى و غیبت از عادت هاى بسیار ناپسند است. شخص بدگو و غیبت كننده، در غیاب دیگران درباره آنان سخنانى مى گوید كه ایشان را ناراحت مى كند. ازاین رو، همواره از آشكار شدن سخن خود، در رنج و هراس به سر مى برد تا مبادا چهره منافقانه اش پدیدار شود.

 این ناپسندترین برخورد با دوستان است كه در غیاب آنان، اسرارشان را هویدا كنیم یا به بدگویى از ایشان بپردازیم. آیا بهتر نیست كه انسان، مراقب كردار خود باشد و به دیگران احترام گذارد تا خود نیز محترم باشد. پیامبر گرامى اسلام درباره حفظ زبان مى فرماید:

ما كَرِهتَ أَنْ تُواجِهَ بِهِ اَخاكَ فَهُوَ غیبَتُهُ.(31)

هر چیزى را كه دوست ندارى روبه روى برادر خویش اظهار كنى، غیبت است.

بدهكارى در اثر قرض هاى نابجا

انسان گاهى در زندگى خود به كمك مالى دیگران نیاز پیدا مى كند. پس باید نیازهاى اساسى خود را از راه «قرض الحسنه» كه یك سنّت اصیل اسلامى است، برآورده كند. با این حال، متأسفانه بعضى افراد در بسیارى از مسائل جزئى، به سوى این و آن دست نیاز دراز مى كنند و در جاهایى كه ضرورت چندانى ندارد، خود را مدیون و بدهكار مى سازند.

آدمى باید خویشتن دار باشد و بكوشد مقروض دیگران نشود; زیرا ممكن است شخصیت والاى انسانى او به دلیل تأخیر در بازپرداخت بدهى خدشه دار شود. پیامبر بزرگوار و عزیز اسلام مى فرماید:

اِیّاكُمْ وَ الدَّیْنَ فَإِنَّهُ هَمٌّ بِاللَّیْلِ وَ مَذلَّةٌ بِالنَّهارِ.(32)

از قرض كردن بپرهیزید; زیرا غم شب و ذلت روز است.
طبقه بندی: شخصیت، 
[ پنجشنبه 27 مهر 1391 ] [ 03:22 ب.ظ ] [ ابراهیم اخلاقی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


تماس با ما
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

 script type='text/javascript' src='http://pichak.net/upper/jquery.min.js' >
 ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ
دعای عظم البلا