تبلیغات
ذکر کاشف الکرب  ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ
زیارت عاشورا
پیامبر رحمت
بهترین و زیباترین کدهای جاوا اسکریپت به همراه آزمایش آن کد

پیامبر رحمت
قالب وبلاگ

بهترین كردار از نظر حضرت محمد صلی الله علیه و آله

بهترین كردار از نظر حضرت محمد صلی الله علیه و آلهواحد دین واندیشه تبیان زنجان-

برادران الهى

تنها دوستانى ارزشمندند كه انسان را در مسیر صحیح هدایت كنند و از گرداب هاى انحراف، نجات بخشند. چنین دوستانى، حافظ دین و ایمان انسان هستند و او را در گرفتارى هاى زندگى یارى خواهند كرد. باید بكوشیم با افرادى كه از كردار و گفتارشان، عطر الهى برمى خیزد، طرح دوستى بریزیم. افزون بر آن، خود نیز باید به اخلاق الهى آراسته باشیم تا در شمار كسانى درآییم كه پیامبر رحمت و مدارا، آنان را مى ستاید. ایشان مى فرماید:

خِیارُكُمْ مَنْ ذَكَّرَكُمْ بِاللهِ رُؤْیَتُهُ وَ زادَ فِى عِلْمِكُمْ مَنْطِقُهُ وَ رَغَّبَكُمْ فِى الاْخِرَةِ  عَمَلُهُ.(33)

بهترین شما آن كس است كه دیدار او، خدا را به یاد شما آورد و سخنانش، بر دانش شما بیافزاید و رفتارش، شما را به آخرت، مشتاق سازد.

برخورد جوان مردانه با محرومان

بسیارى از مردم با آنكه خود، بهترین غذاها را مصرف مى كنند، ولى هنگامى كه مى خواهند به فقیران غذا بدهند، غذایى مى دهند كه خودشان هیچ تمایلى براى خوردن آن ندارند. این كار دور از جوان مردى است; زیرا مروت اقتضا مى كند انسان همان چیزى را براى دیگران بپسندد كه براى خود مى پسندد.

بر اساس دستور قرآن مجید و سیره ائمه معصومین(علیهم السلام)، شایسته است انسان از بهترین داشته هاى خود، به فقیران ببخشد و نباید با دادن چیزهاى پست و بى ارزش، طبع انسانى آنان را خوار بشمارد; زیرا پیامبر اعظم (صلى الله علیه وآله) مى فرماید:

لا تُطْعِموُا الْمَساكینَ مِمّا لا تَأكُلُونَ.(34)

از آنچه خودتان نمى خورید، به مسكینان ندهید.

برخورد مناسب با زیردستان

انسان نباید با زیردستان، برخورد متكبرانه و غیرانسانى داشته باشد. وظیفه اخلاقى ایجاب مى كند كه با دیگران به لطف و مهر سخن گوییم و به شكرانه موقعیتى كه خداوند در اختیارمان نهاده است، متواضع باشیم. چه بسا ممكن است زیردستان، از توانایى ها و كمال اخلاقى برخوردار باشند كه نزد خدا و خلق بسیار باارزش تر است. انسان ها را نباید فقط با عینك جاه و مقام و موقعیت ها سنجید; زیرا میزان قضاوت درباره دیگران، اخلاق و رفتار و منش آنان است. براین اساس، پیامبر گرامى اسلام مى فرماید:

أَیَّما راع لَمْ یَرْحَمُ رَعِیَّتَهُ حَرَّمَ اللهُ عَلَیْهِ الْجَنَّةَ.(35)

هر مسئولى كه به زیردست خود رحم نكند، خدا، بهشت را بر او حرام  مى كند.

بصیرت به خود

بعضى افراد با تعریف هاى بى جاى دیگران، احساس غرور مى كنند و مى پندارند به راستى آدم هاى خوبى هستند كه مورد توجه دیگران قرار گرفته اند. در نتیجه، خود را برتر مى بینند. برعكس، اگر مورد سرزنش و بدگویى دیگران قرار بگیرند، در روحیه آنان، اثر بسیار بدى مى گذارد و خواب و خوراك را از آنان سلب مى كند و گمان مى كنند كه انسان هاى بد، كوچك و بى ارزش هستند.

این دو، هیچ یك خود را با واقعیت تطبیق نداده اند. حقیقت آن است كه هر انسانى در درون خویش بهتر مى داند كه چگونه آدمى است و چه خصلت هاى خوب و بدى دارد. پیامبر اعظم (صلى الله علیه وآله) در توصیه اى ارزشمند مى فرماید:

إِسْتَفْتِ نَفْسَكَ وَ إِنْ أَفْتاكَ الْمُفْتُونَ.(36)

(نیكى و بدى) را از خودت بپرس; دیگران هر چه مى خواهند، بگویند.

بهترین كردار

ترك محرمات و انجام واجبات، راه دست یابى به كمال و اطاعت از ذات الهى است. در كنار این اعمال عبادى و دورى از گناهان، آدمى باید قناعت پیشه كند و به روزى تقسیم شده الهى راضى باشد. حرص و طمع از موانع كمال آدمى هستند و انسان كمال جو، در دام آنها اسیر نمى شود. مگر نه این است كه خداوند پیش از تولد كودك، روزى ا و را از پیش مهیا ساخته است و در اعماق دریاها و اوج آسمان ها هیچ جنبنده اى را بى غذا رها نمى سازد.

 پس چگونه انسان مؤمن در غم روزى فرو مى رود و به هزاران ترفند دست مى زند تا نصیب و بهره اى بیشتر عایدش شود. چگونه خاطر آسوده نداریم و در آرامش نباشیم وقتى كه آفریننده اى مهربان، ناظر بر احوال بندگان است؟ آیا بهتر نیست كه براى دست یابى به زندگى زودگذر، زیر بار منت و تملق نرویم و در هر حال، عزت و كرامت خویش را حفظ كنیم. به راستى كه آزادگان از جیفه دنیا و از بند تعلق آزادند. پیامبر اكرم (صلى الله علیه وآله) در این باره مى فرماید:

اَحَبُّ الْعَمَلِ اِلَى اللّهِ ثَلاثُ خِصال: مَنْ اَتَى اللّهَ بِمَا افْتَرَضَ عَلَیْهِ فَهُوَ مِنْ اَعْبَدِ النّاسِ وَ مَنْ وَرَعَ عَنْ مَحارِمِ اللّهِ فَهُوَ مِنْ اَوْرَعِ النّاسِ وَ مَنْ قَنَعَ بِمَا رَزَقَهُ اللّهُ فَهُوَ مِنْ اَغْنَى النّاسِ.(37)

بهترین كارها نزد خدا، سه كار است: انجام دادن واجبات و كسى كه واجبات خود را به جا بیاورد، از عابدترین مردم است; دورى از گناهان و هر كس از محرمات اجتناب كند، از پارساترین مردم است; قناعت به داده خدا و شخصى كه به روزى خدا قانع باشد، از بى نیازترین مردم است.

بى احترامى به والدین

پدر و مادر حق بزرگى بر انسان دارند; زیرا حیات و هستى انسان ها، مرهون وجود والدین است و خدمات شبانه روزى فرزندان نمى تواند ذره اى از تلاش خالصانه و بى دریغ آنان را پاسخ گو باشد. چه بسیار ناپسند است اگر انسانى كه توان كوچك ترین حركتى را نداشت و با مراقبت و نگه دارى والدین، به دوران شكوفایى و جوانى رسیده است، با ناسپاسى و نمك نشناسى به والدین ناسزا بگوید و مایه رنجش خاطر آنان گردد. ادب و انسانیت اقتضا
مى كند كه دست كم اگر نمى توانیم تلاش هاى طاقت فرساى آنان را ارج بنهیم، با آزار دادن و بى حرمتى به والدین، خود را گرفتار عذاب و نفرین الهى نسازیم. پیامبر رحمت در كلامى گران سنگ مى فرماید:

مَلْعُونٌ مَنْ سَبَّ أَباهُ مَلْعُونٌ مَنْ سَبَّ أُمَّهُ.(38)

كسى كه به پدر و مادرش ناسزا گوید، ملعون است.

بى نیازى و توانگرى

متأسفانه مى بینیم گاهى افراد ثروتمند به بى بند و بارى روى مى آورند و ثروت هاى خدادادى را در مسیر نادرست به كار مى گیرند. این در حالى است كه مى توان داده هاى خدا را در راه خدایى مصرف كرد كه اگر چنین شود، خشنودى خالق و مخلوق را به همراه دارد.

چه بسیار انسان هایى كه زیر این آسمان كبود حاتموار زیستند و نام نیك دنیایى براى خویش به یادگار گذاشتند و پاداش بى پایان الهى را در عالم برزخ و دنیاى جاویدان ذخیره كردند. آرى، مى توان ثروت فناپذیر دنیا را ارزشمند و جاودانه كرد، به شرطى كه بر اساس آموزه هاى دینى از آن بهره بردارى شود. رسول گرامى اسلام مى فرماید:

نِعْمَ الْعَونُ عَلى تَقْوَى اللّهِ الْغِنى.(39)

بى نیازى و توانگرى، براى پرهیزگارى، خوب یاورى است.

طبقه بندی: شخصیت، 
[ پنجشنبه 27 مهر 1391 ] [ 03:24 ب.ظ ] [ ابراهیم اخلاقی ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


تماس با ما
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

 script type='text/javascript' src='http://pichak.net/upper/jquery.min.js' >
 ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ
دعای عظم البلا