تبلیغات
ذکر کاشف الکرب  ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ
زیارت عاشورا
پیامبر رحمت
بهترین و زیباترین کدهای جاوا اسکریپت به همراه آزمایش آن کد

پیامبر رحمت
قالب وبلاگ

پیشرفت معنوى از دیدگاه حضرت محمد صلی الله علیه و آله

پیشرفت معنوى از دیدگاه حضرت محمد صلی الله علیه و آلهواحد دین واندیشه تبیان زنجان

پرورش روح نیكوكارى

فرزندان، هر خوب و بدى را ابتدا از اولین خاستگاه تربیتى; یعنى خانواده مى آموزند. اگر والدین به آنچه مى گویند، عمل كنند، او احساس مى كند كه در جمع افراد صادق و متعهد زیست مى كند. ازاین رو، از همان دوران كودكى، روح گذشت و ایثار در فرزند تقویت مى شود.

پدر و مادر نیز از دیدن روحیه گذشت فرزندشان لذت خواهند برد; زیرا محصول رفتار پسندیده خودشان بوده است. اگر این عمل تكرار شود، به ملكه تبدیل خواهد شد و فرزند نیز این عمل را به فرزندان خویش منتقل خواهد كرد. درنتیجه، در پایه گذارى این سنت پسندیده و اجر آن همگان شریك خواهند بود. پیامبر مهربان اسلام چنین سفارش فرموده است:

رَحِمَ اللهُ والِداً أَعانَ وَلَدَهُ عَلى بِرِّهِ.(51)

خدا رحمت كند پدرى را كه فرزندش را در راه نیكوكارى یارى دهد.

پرهیز از دخالت نابجا

یكى از صفات ناپسند این است كه انسان درباره موضوعى اظهار نظر كند كه به او مربوط نیست. این امرممكن است براى فرد، خانواده و جامعه، زیان هاى جبران ناپذیرى به بار آورد. ممكن است انسان به دلیل كم تجربه بودن یا به هر دلیل دیگرى، در كارى كه به او مربوط نیست، دخالت كند و در نتیجه، قدر و منزلت خود را از دست بدهد. بر این اساس، پیامبر گرامى اسلام مى فرماید:

اَعْظَمُ النّاسِ قَدْرَاً مَنْ تَرَكَ ما لا یَعْنِیه.(52)

عالى قدرترین مردم كسى است كه در آنچه به او مربوط نیست، دخالت نكند.

پرهیز از سخت گیرى

سخت گیرى بر دیگران، نه تنها بر احترام و ارزش انسان نمى افزاید، بلكه روز به روز از محبوبیت او نیز مى كاهد. به طور كلى، سخت گیرى، روش و منش كسانى است كه از وجدان انسانى پیروى نمى كنند و به دیگران به دیده تحقیر مى نگرند. فرد سخت گیر، به بیمارى خودكم بینى دچار است و اینك كه روزگار، وى را به ظاهر بر دیگران مسلط كرده است، مى كوشد عقده هاى پیشین را فرافكنى كند. پیامبر رحمت و شفقت در توصیه به مهربانى  مى فرماید:

اَلا اُخبِرُكُمْ بِمَنْ یَحْرُمُ عَلَیْهِ النّارُ غَداً، عَلى كلِّ هَیِّن لَیِّن قریب سَهْل.(53)

آیا مى خواهید شما را خبر دهم كه فردا آتش بر چه كسى حرام است; هر كس كه ملایم، نرم خو، زودجوش و آسان گیر باشد.

پرهیز از نجوا

اگر خواستید سخنى خصوصى را به كسى بگویید، سعى كنید گفتوگوى تان در حضور دیگران، نجواگونه نباشد; زیرا در این حالت، اطرافیان مى پندارند درباره آنان صحبت مى كنید یا اینكه شما، آنان را غریبه فرض كرده و سخن تان را با ایشان در میان نگذاشته اید. در نتیجه، بدگمانى پدید مى آید و رشته محبت و دوستى از هم گسیخته خواهد شد. شایسته است از گفتوگوهاى خصوصى در حضور دیگران بپرهیزیم تا زیان هاى روحى به دیگران وارد نیاید. پیامبر گرامى اسلام نیز در هشدارى مى فرماید:

اِذا كانُوا ثَلاثَةً فَلا یَتَناجى إِثْنان دُونَ الثّالِثِ.(54)

وقتى سه تن با هم هستند، دو نفرشان جدا از سومى نجوا نكنند.

پشتكار

بعضى افراد با اینكه هوش و استعداد كافى دارند و زمینه هاى رشد و تعالى نیز براى آنان فراهم است، ولى پیشرفت چندانى ندارند. این ناكامى بیشتر به دلیل نداشتن همت و پشتكار كافى است. در مقابل، افراد بى استعدادى را مى بینیم كه با پشتكار و تلاش و پى گیرى همه جانبه به بهترین موفقیت ها دست مى یابند. بارى، آدمى با پشتكار مى تواند بسیارى از ضعف ها و ناتوانى هاى خود را جبران كند و به پیروزى هاى عالى دست یابد. رسول الله (صلى الله علیه وآله) در تشویق به پى گیرى و تلاش مى فرماید:

مَنْ یُدِمْ قَرْعَ الْبابِ یُوشَكُ أَنْ یُفْتَحَ لَهُ.(55)

هر كس به كوفتن در ادامه دهد، در را به سوى او بگشایند.

پناهگاه نیازمندان

بعضى از انسان ها نزد مردم جایگاهى بس ارزشمند دارند و مردم در رفع مشكلاتشان به سوى آنان مى شتابند. این توفیقى ربّانى است كه شامل حالشان شده است تا گشایشگر گره هاى كور زندگى دیگران باشند. زمانى كه به این اشخاص مراجعه مى كنیم، با نهایت احترام و عزّت با دیگران برخورد مى كنند، به گونه اى كه فرد احساس حقارت نمى كند، بلكه آنان را چون برادرانى مهربان مى بیند. این بزرگواران، بى اعتنا از كنار مشكلات دیگران نمى گذرند، بلكه خود به سویشان مى شتابند و رنج سؤال را از دوش آنان برمى دارند.

 آنان از كمك به دیگران شادمانند و رفع خواسته هاى دیگران را تحفه اى رحمانى مى شمارند. چه سعادتى از این بهتر كه آدمى، پناه گاهى براى دیگران باشد; تكیه گاهى مطمئن كه خود به پناه گاهى قدرتمند پیوسته است. پیامبر اكرم (صلى الله علیه وآله) درباره چنین انسان هایى مى فرماید:

اِنَّ لِلّهِ عِباداً یَفْزَعُ اِلَیْهِمُ النّاسُ فِی حَوائِجِهِم، اُولئِكَ هُمُ الْآمِنُونَ مِنْ عَذابِ اللّهِ یَوْمَ الْقِیامَةِ.(56)

خداوند بندگانى دارد كه مردم در نیازمندى ها و مشكلاتشان به آنان مراجعه مى كنند و پناه مى برند. آنان در روز قیامت از عذاب خدا ایمن هستند.

پندآموزى از درگذشتگان

رفتن به گورستان و اندیشیدن درباره فرجام كار، انسان را متوجه سرنوشت آینده خود مى كند و با اندكى تأمل، پى مى برد كه دوران خوشى ها و ناخوشى ها به سرعت ابر و باد در گذر است. بارى، آنچه انسان را به سعادت و سربلندى مى رساند، رفتار نیك اوست. پس نیكوست كه از گذر ایام و سرگذشت مسافرانى كه به سراى آخرت شتافته اند، عبرت گیریم و خود را براى این سفر خطیر آماده كنیم. پیامبر بزرگوار اسلام درباره اهمیت پندآموزى از درگذشتگان مى فرماید:

اِطَّلِعْ فِى الْقُبُورِ وَ اعْتَبِرْ بِالنُّشُورِ.(57)

در قبرها بنگر و از روز رستاخیر پند بگیر.

پند و اندرز

هیچ كس نباید خود را از نصیحت بى نیاز بداند. چه بسا بزرگانى كه به دلیل بى توجهى، دچار لغزش مى شوند، به راهنمایى نیاز دارند. در حكومت اسلامى، مسئولان ارشد و عالى رتبه نیز باید خود را از اشتباه مصون ندانند و در همه حال، پذیراى راهنمایى اهل منطق باشند. همچنین اگر مردم، سیاست مداران یا حاكمان خود را در لغزش و اشتباه ببینند، باید به نصیحت آنان بپردازند. بنابراین، همگان وظیفه دارند تا با نصیحت یكدیگر، راه از چاه باز شناسند. پیامبر اعظم(صلى الله علیه وآله) مى فرماید:

اِذا وَجَدَ أَحَدُكُمْ لاَِخیهِ نُصْحاً فِی نَفْسِه فَلْیَذْكُرْهُ لَهُ.(58)

اگر كسى براى برادر خود نصیحتى در خاطر مى یابد، باید به او بگوید.

پیشرفت معنوى

امروزه مردم به جمع آورى مال و حتى یك دست كردن وسایل زندگى اهمیت فراوانى مى دهند و اگر وسیله اى را كم ببینند، با گذشتن از وقت ارزشمند و مال خود مى كوشند آن را به دست آورند. این همه تلاش براى امرى زودگذر و فناپذیر كه باید نیروى آن را براى دیگران واگذارد، آیا خردمندانه است؟

اى كاش همان قدر كه به امور دنیوى اهمیت مى دهیم، دراندیشه اصلاح كاستى هاى روحى و معنوى خود بودیم. انسان كامل كسى است كه دو روزش مثل هم نباشد. اگرصداقت، سپاس گزارى، حیا و گشاده رویى اش كم رنگ است، باید آنها را با جدیت و كوشش پررنگ كند و همان شود كه خدا و رسولش انتظار دارند. رسول گرامى اسلام مى فرماید:

اَرْبَعٌ مَنْ یَكُنْ فِیهِ كَمُلَ اِسْلامُهُ: اَلصِّدْقُ وَ الشُّكْرُ وَ الْحَیاءُ وَ حُسْنُ الْخُلْقِ.(59)

چهار صفت هستند كه اگر در كسى باشند، اسلام آن شخص كامل است: راست گویى، سپاس گزارى، حیا و خوش رویى.

پیمان ازدواج

با ازدواج، پیوندى صمیمى و ناگسستنى میان زن و مرد پدید مى آید و هر دو زوج عهد مى بندند كه در سختى ها و آسانى ها، خوشى ها و ناخوشى ها، یاور یكدیگر باشند. هیچ یك از طرفین، نباید این پیمان مقدس را نادیده بگیرند و با رخ دادن كمترین مشكلى، از جدایى سخن بگویند. هم دلى زن و شوهر، ضامن یك عمر سعادت و دل خوشى خانوادگى است. این گونه است كه مى توان ضریب دوام آن را افزایش داد. باید با ثبت و ضبط این پیوند، از هرگونه سوء استفاده و بى مسئولیتى پیش گیرى كرد. تثبیت ازدواج، تعهد زوجین را افزایش و احتمال گسست آن را كاهش مى دهد. بر این اساس، پیامبر اكرم (صلى الله علیه وآله) در تثبیت ازدواج مى فرماید:

أَشیدُوا النِّكاحَ وَ اَعْلِنُوهُ.(60)

نكاح را محكم و آشكار كنید.
[ پنجشنبه 27 مهر 1391 ] [ 03:21 ب.ظ ] [ ابراهیم اخلاقی ]
نظرات
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ


تماس با ما
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
امکانات وب

 script type='text/javascript' src='http://pichak.net/upper/jquery.min.js' >
 ابزارهای زیبا سازی برای سایت و وبلاگ
دعای عظم البلا